Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial

Rreth Programit të USAID-it për Përmbarim dhe Legjislacion Komercial  

Rreth Programit të USAID-it për Përmbarim dhe Legjislacion Komercial

Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE) ėshtė program pese-vjeēar i USAID-it qė filloi nė maj tė vitit 2013. Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE) mbėshtet progresin e arritur nga Programi sistemet pėr pėrmbarimin e marrėveshjeve dhe vendimeve (SEAD).

Misioni 

Misioni i Programit pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE) ėshtė tė pėrmirėsojė dhe forcojė sundimin e ligjit nė Kosovė dhe pėr tė krijuar njė mjedis mė tė mirė pėr zhvillim ekonomik dhe rritjen e investimeve. 

Qėllimi 

Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE) ėshtė ndėrtuar rreth dy qėllimeve strategjike. Sė pari, do tė ndihmojė institucionet e Kosovės pėr tė pėrmirėsuar pėrmbarimin e vendimeve civile duke reduktuar nė mėnyrė dramatike ngarkesėn me lėndė tė pėrmbarimit nė sistemin gjyqėsor tė Kosovės. Programi gjithashtu do tė ndihmojė institucionet e Kosovės pėr tė zhvilluar dhe forcuar kornizėn juridike dhe sistemet e tė drejtės kontraktuale dhe asaj komerciale, duke pėrfshirė mekanizmin e ndėrmjetėsimit - si zgjidhje alternative e kontesteve (ZAK).

Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE) promovon barazinė gjinore nė tė gjitha aktivitetet e tij. Tė gjitha trajnimet relevante nė lidhje me sistemin e ri tė pėrmbarimit, ligjet e ndėrlidhura me kontratat, arbitrazhin dhe ndėrmjetėsimin do tė sigurojnė pėrfshirjen e plotė tė gjyqtareve dhe profesionisteve tjera tė gjinisė femrore. . Nė pėrgjithėsi , programi do tė kujdeset pėr implikimet dhe/ose mundėsitė gjinore.