Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial

Zgjidhjes Alternative e Kontesteve

ZAK ėshtė akronim i pėrdorur zakonisht pėr ombrellėn e termit "zgjidhja alternative e kontesteve." ZAK pėrfshin njė spektėr tė gjerė tė menaxhimit tė kontestit dhe zgjidhjes sė kontesteve jashtė procesit gjyqėsorė, duke filluar nga negociata tė drejtpėrdrejta nė mes tė palėve deri tek ndėrmjetėsimi dhe arbitrazhi. Ndėrmjetėsimi dhe arbitrazhi pėrfshijnė njė palė tė tretė neutrale nė procesin e zgjidhjes sė kontesteve.

ZAK mekanizmat, tė tilla si arbitrazhi dhe ndėrmjetėsimi, u ofrojnė bizneseve dhe qytetarėve njė metodė efektive dhe efikase pėr zgjidhjen e njė game tė gjerė tė kontesteve pėrmes alternativave nė krahasim me procedurat formale gjyqėsore. ZAK ėshtė njė plotėsues, jo njė zėvendėsim pėr, sistemin gjyqėsor, por shton njė zgjedhje shtesė pėr palėt qė kanė njė mosmarrėveshje. ZAK ofron pėrparėsi tė mė shumta se zgjidhja tradicionale gjyqėsore e kontesteve, nė mėnyrė tė veēantė duke qenė shumė mė e shpejtė, por edhe duke ofruar konfidencialitet, dhe ekspertizė mė tė madhe specifike se ajo qė gjyqtarėt mund tė kenė nė lidhje me objektin e kontestuar (pėr shembull, inxhinierėt e ndėrtimit shėrbejnė nė panele tė arbitrazhit duke zgjidhur kontestet pėr ndėrtimin e njė ndėrtese).

Zgjidhja alternative e kontesteve - si Ndėrmjetėsimi dhe Arbitrazhi - janė nė dispozicion nė Kosovė pėrmes njė shumėllojshmėrie tė organizatave dhe mėnyrave.   

Program Sheets