Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial

Rreth informimit publik dhe komunikimit

Programi i USAID-it pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial ėshtė i kyēur nė iniciativa tė shumėllojshme tė komunikimit dhe edukimit tė publikut tė cilat kanė synim: (1) qė tė ngrisin besueshmėrinė e publikut nė institucionet e gjyqėsorit dhe, nė veēanti, aftėsinė e gjykatave pėr tė pėrmbaruar vendimet gjyqėsore; (2) ngritjen e vetėdijes sė publikut pėr sistemin e ri tė pėrmbarimit privat; (3) ngritjen e vetėdijes sė publikut pėr, dhe pėrfitimet nga, proceset e pėrmirėsuara tė Zidhjes Alternative tė Kontesteve (ZAK); (4) sigurimin qė komuniteti i biznesit jo vetėm qė ėshtė i vetėdijshėm pėr reformat nė sistemin e drejtėsisė dhe mekanizmat mė efektiv pėr tė zgjidhur kontesteve (nėpėrmjet ZAK), por edhe pėrfshihet mė shumė nė avokimin pėr reforma shtesė dhe pėrfshijnė pėrfitimeve nga kėto reforma nė praktikat e tyre tė pėrditshme biznesore; (5) promovimin e pėrdorimit tė kontratave me shkrim pėr komunitetin e biznesit; dhe (6) sigurimin qė iniciativat e edukimit dhe komunikimit me publikun janė tė ndjeshme ndaj ēėshtjeve gjinore dhe se ato depėrtojnė si te meshkujt ashtu edhe te femrat.

Pėr mė tepėr informata pėr komunikim ju lutem kontaktoni:
abina@checchiconsulting.com