Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial

Lajmet

Tryeza e rumbullakėt 'Qite n'Letėr' me komunitetin e biznesit nė Prishtinė

Tryeza e rumbullakėt 'Qite n'Letėr' me komunitetin e biznesit nė PrishtinėPhoto by: USAID Contract Law Enforcement Program

28 maj 2014, Prishtinė - Rėndėsia e kontratave, mundėsitė pėr zgjidhje alternative tė kontesteve pėrmes ndėrmjetėsimit dhe arbitrazhit, dhe mėnyrat e pėrmbarimit ishin temat kryesore tė tryezės sė rrumbullakėt ‘Qite n’Letėr’ tė organizuar nga Programi i USAID-it pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE)  me komunitetin e nė Prishtinė kuadėr tė kremtimit tė 15 vjetorit tė USAID-it nė Kosovė. E ardhmja e ekonomisė sė Kosovės ėshtė kėtu, nė kėtė tryezė. Ju qė krijoni vende pune dhe ofroni mallra e shėrbime bashkėqytetarėve tuaj, jeni arsyeja pse USAID-i po investon aq shumė pėr tė siguruar pėrmirėsim tė vazhdueshėm tė mjedisit afarist dhe tė sundimit tė ligjit - tha Maureen A. Shauket, drejtore e misionit tė USAID nė Kosovė, gjatė tryezės me temė "Qite n'letėr" tė organizuar nga Programi i USAID-it pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial pėr komunitetin e bizneseve nė Prishtinė.

 Gjatė tryezės sė rrumbullakėt me temė "Qite n'letėr" diskutimet u fokusuan nė kontratat e negociuara, tė kuptuara dhe tė shkruara tė cilat shpjegojnė, pėrkufizojnė dhe rregullojnė transaksionet. Pėrveē kėsaj iu kushtua mjaft kohė edhe shpjegimit tė opsioneve nė dispozicion pėr zgjidhjen alternative tė kontesteve - ndėrmjetėsimi dhe arbitrazhi, dhe zhvillimet nė procedurat e pėrmbarimit tė aktgjykimeve.

 Oda Ekonomike Amerikane falenderoj dhe cmoj lartė mbėshtetjen e vazhdueshme tė USAID ndaj sektorit privat, si motorrin e zhvillimit ekonomik nė vend. "USAID solli inovacion duke themeluar dhe pėrkrahur nė mėnyrė tė vazhdueshme Qendėr pėr Zgjidhjen Alternative tė Kontesteve tė Odės Amerikane, duke bėrė kėshtu tė dallohemi nga Odat Amerikane tė rajonit. Duke marre parasysh procedurat e gjata dhe joefektive tė gjykatave, me ndihmėn e USAID, Qendra ZAK ofron mundėsinė e zgjidhjes sė kontesteve pėrmes arbitrazhit dhe ndėrmjetėsimit si forma jo vetėm mė tė shpejta dhe efektive por mundėsi e shkėlqyeshme pėr fuqizimin e zbatimit tė kontratave dhe sundimit tė ligjit" - u shpreh Arian Zeka, drejtor i Odės Ekonomike n- Kosovė gjatė tryezės Qite nė Letėr.

 USAID-i i ėshtė zotuar pėrkrahjes sė sundimit tė ligjit dhe rritjes ekonomike pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. USAID-i punon nė pėrkrahje tė gjykatave, mekanizmave pėr zgjidhje alternative tė kontesteve, dhe pėr zhvillimin e mėtejmė tė infrastrukturės ligjore. Por USAID-i e din se ndonjėherė informatat rreth kėtyre ndryshimeve arrijnė ngadalė. Punėtoritė si kjo synojnė pėrditėsimin e informatave pėr bizneset me qėllim tė shmangies mė tė lehtė tė problemeve e zakonshme nė praktikėn e kontratave.

 Sundimi i ligjit ėshtė i rėndėsishėm pėr rritjen ekonomike:  pa pėrmbarim tė ligjit, ėshtė vėshtirė tė drejtohet biznesi.  "Por motori i vėrtetė i rritjes ėshtė gjithmonė sektori privat - e nė veēanti ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme, ose NVM-tė.  E ardhmja e ekonomisė sė Kosovė ėshtė kėtu rreth kėsaj tryeze" - tha Maureen A. Shauket, drejtore e misionit tė USAID nė Kosovė.

 Praktikat e biznesit modern mund tė karakterizohen si praktika tė rrėnjosura thellė nė "kulturėn e kontratave". Transformimi i praktikave tė transaksioneve nė Kosovė nė pėrdorimin e kontratave me shkrim tė negociuara mirė, ėshtė komponenti kryesor i rritjes ekonomike dhe i sigurimit se bizneset e Kosovės futen nė punė me partnerėt me pozicione tė barabarta. Programi i USAID-it pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial po mban njė varg punėtorish dhe tryezash tė rrumbullakėta me bizneset pėr tė pėrmirėsuar aftėsitė nė transaksione afariste, si pjesė e edukimit intensiv publik dhe informimit tė bizneseve, me qėllim qė t'i sjellė bizneset nė vijė me praktikėn ndėrkombėtare. Komuniteti afarist pėrfiton nga pjesėmarrja nėpėr punėtori interaktive me grupe tė vogla dhe pėrfiton aftėsi nė lidhje me transaksionet, njohuri rreth ZAK, dhe njoftohet me pėrmirėsimet nė sistemin e pėrmbarimit tė aktgjykimeve.

<< Kthehu mbrapa