Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial

Lajmet

Dita e Pejės- Kremtimet e 15 vjetorit tė USAID-it

Dita e  Pejės- Kremtimet e 15 vjetorit tė USAID-itPhoto by: USAID Contract Law Enforcement Program

 30 Maj - Festimet e 15 vjetorin tė USAID-it vazhdojnė nė qytetin e Pejės. Si zakonisht festimet u hapėn me njė ceremoni dhe fjalime tė ndryshme. Festimet u karakterizuan me ngjarje tė ndryshme gjatė gjithė ditės tė cilat janė organizuar nga programet e ndryshme tėUSAID-it.

Programi pėr Pėrmbarim dhe Legjislacion komercial (CLE) morri pjesė nė kėto festime duke iinformuar qytetarėt e Pejės nė lidhje me Programin. Rėndėsia e kontratave, mundėsitė pėr zgjidhjen alternative tė kontesteve pėrmes qendrave  tė arbitrazhit dhe ndėrmjetėsimit, si dhe sistemi i ri i pėrmbarimit privat ishin temat kryesore qė u diskutuan me qytetarė. Pėr mė tepėr, qytetarėve iu ėshtė dhėnė njė folder qė pėrmban broshura (kontratat, agjentėt e zbatimit tė sistemit privat, dhe ndėrmjetėsim), dy botim tė buletinit tė CLE-sė; USB-tė qė pėrmbajnė forma standard tė kontratave, CLE pėrshkrimi i programit dhe storiet e suksesit. Qytetarėt e Pejės treguan njė interes tė madh pėr komponentet e programit CLE.

<< Kthehu mbrapa