Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial

Lajmet

The Third Annual Western Balkans Vis Pre-Moot Competition Kicked Off this Weekend in Pristina

The Third Annual Western Balkans Vis Pre-Moot Competition Kicked Off this Weekend in PristinaPhoto by: USAID Contract Law Enforcement Program

Kosova pėr herė tė tretė organizoi garėn ndėrkombėtare tė arbitrazhit “Vis Pre-Moot” pėr shtetet e Ballkanit Perėndimor

Nė njė koktej mikėpritės tė mbajtur tė enjten, 23 shkurt 2017, Drejtori i pėrkohshėm i Misionit tė USAID-it nė Kosovė, Mike de la Rosa ka mikėpritur ekipet pjesėmarrėse tė garės Vis Pre-Moot pėr Ballkanin Perėndimor tė organizuar pėr herė tė tretė nė Prishtinė. Fjalimet u mbajtėn poashtu nga Arbėr Reci, Sekretar Gjeneral i Kolegjit ILIRIA; Arian Zeka, Drejtor Ekzekutiv i Odės Ekonomike Amerikane nė Kosovė; dhe Kujtim Kėrveshi, Partner Menagjues i Zyrės Juridike Judex. Kjo ngjarje mblodhi pėrfaqėsues nga Republika e Kosovės, Qeverisė tė SHBA-sė, avokatė tė shquar nga Kosova dhe rajoni, si dhe studentėt nga Kosova, Shqipėria, Bullgaria, Maqedonia dhe Gjermania.

 Kolegji ILIRIA, Oda Ekonomike Amerikane nė Kosovė (OEAK), Universiteti i Prishtinės - Fakulteti i Drejtėsisė dhe Oda Ekonomike e Kosovės (OEK), me mbėshtetjen e Programit tė USAID-it pėr Pėrmbarim dhe Legjislacion Komercial (CLE), organizuan garėn dy ditore tė mbajtur nga e premtja, 24 Shkurt deri tė shtunėn, 25 shkurt. Kėtė vit, gara Vis Pre-Moot ėshtė financuar nga kontributet e OEAK (Sponzor Platinum), JUDEX Zyra Ligjore (Sponzor Platinum), WilmerHale (Sponzor i Arte), dhe IOT (Sponzor). Gara ėshtė modeluar pas garės ndėrkombėtare Willem C. Vis Moot e cila mbahet nė Vjenė ēdo vit.

 Gjatė Pre-Moot, ekipe nga universitetet nga i gjithė rajoni konkurrojnė kundėr njėri-tjetrit nė njė seri tė seancave dėgjimore, tė cilat pėrcjellen nga arbitėr tė cilėt janė jurist dhe pjesėmarrės tė edicioneve tė kaluara tė garės Vis. Pėrveē kėsaj pėr tė siguruar njė forum ku studentėt pėrmirėsojnė aftėsitė e tyre praktike juridike, Pre-Moot lehtėson njė shkėmbim ndėrkulturor mes studentėve tė drejtėsisė nga vendet e Ballkanit Perėndimor dhe Evropės. Pre-Moot gjithashtu kontribon nė rritjen e ndėrgjegjėsimit nė lidhje me disponueshmėrinė e arbitrazhit si njė mekanizėm alternativ pėr zgjidhjen e kontesteve i cili ėshtė mė i shpejtė dhe mė i lirė se gjykatat, dhe nga i cili pėrfitojnė komunitetet ligjore dhe ato tė biznesit.

 Arian Zeka, Drejtor Ekzekutiv i Odės Amerikane e cila ėshtė  bashkė-organizator dhe sponzor Platinum i ngjarjes ka cekur se "Oda Amerikane beson se e ardhmja e ligjit komercial nė Kosovė, njė zonė e rėndėsishme dhe nė rritje e ligjit, i takon brezit tė ri tė avokatėve , njė brez i cili ndėr tė tjera, do tė kontribojė nė drejtim tė zgjerimit tė grupit tė arbitrave me pėrvojė. Kjo ėshtė arsyeja prapa mbėshtetjes sonė pėr ngjarje tė tilla si Gara Vjetore e Ballkanit Perėndimor Vis Pre-Moot, ku studentėt marrin mė tė mirėn nga kurrikulat e tyre universitare dhe mprehin aftėsitė e tyre avokuese. " OEAK poashtu mbėshtet edukimin ligjor pėr studentėt e drejtėsisė pėrmes Akademisė sė Arbitrazhit pėr studentė tė interesuar nė arbitrazhin tregtar, si dhe pėrmes publikimit tė Revistes sė Arbitrazhit.

 Kujtim Kerveshi, Partner Menagjues i Zyrė Juridike Judex, sponzor i kėsaj ngjarje vuri nė dukje se ai dhe firma e tij " mbėshtetė njė numėr tė garave tė studentėve universitarė tė arbitrazhit dhe ndėrmjetėsimit komercial, veēanėrisht ngjarje tė tilla si Gara Vjetore e Ballkanit Perėndimor Vis Pre-Moot. Njė nga rezultatet e Pre-Moot ėshtė se rrit dukshmėrinė e Kosovės nė rajon, dhe thekson angazhimin pėr zhvillimin e njė brezi tė ri tė rinjėve, profesionistėve ligjor tė trajnuar nė fushėn e arbitrazhit tregtar. " Nė njė pėrpjekje pėr tė trajnuar juristėt e rinj, JUDEX do tė mbikqyr seancat dėgjimoret pėr tė zgjedhur njė student i cili do te kryej praktikėn ligjore nė kėtė zyre ligjore.

 Ngjarja e cila ka nisur me Ceremoninė e pritjes, do tė vazhdojė me seancat dėgjimore tė premten dhe tė shtunėn, dhe do tė pėrfundojė me njė ceremoni pėrmbyllėse tė shtunėn, ku Dekani i Universitetit tė Prishtinės-Fakulteti i Drejtėsisė do tė shpallė skuadrėn fituese.

<< Kthehu mbrapa