Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial

Lajmet

 • CLE expanded its Put it on Paper Campaign to university students and held two roundtables with law and economic students from ILIRIA College and University of Business and Technology (UBT)

  During the roundtables the participants learned about the importance and benefits of using written contracts, how the private enforcement system operates, and using mediation to...Lexo mė shumė
 • CLE was part of the Training on Commercial Arbitration and Commercial Mediation for Corporate Counsels

  ...Lexo mė shumė
 • CLE participates in roundtable on "Arbitration in Commercial Mediation" organized by AmCham

  ...Lexo mė shumė
 • CLE presents in AmCham forum on "Rule of Law and Economic Growth"

  Today, the USAID Democracy and Governance Office and the Economic Growth Office, as well as the USAID Contract Law Enforcement (CLE) Program teamed up with the American Chamber of...Lexo mė shumė
 • Put it on Paper roundtable with Empower Private Sector

  It’s great to see USAID programs working together to the benefit of Kosovo businesses. Today, the Contract Law Enforcement (CLE) Program in co-operation with EMPOWER Private...Lexo mė shumė
 • Mission Director visits CLE Backlog Reduction Team in Gjilan

  Yesterday, the USAID Mission Director visited the Gjilan Basic Court, where significant progress for the rule of law is being made and access to justice is expanding. This court...Lexo mė shumė
 • The Third Annual Western Balkans Vis Pre-Moot Competition Kicked Off this Weekend in Pristina

  In a welcome reception held on Thursday, February 23, 2017, USAID Kosovo Acting Mission Director, Mike de la Rosawelcomed participating teams and arbitrators to the Third Annual...Lexo mė shumė
 • CLE participates in roundtable on the new Law on Bankruptcy

  CLE participated in a roundtable organized by the American Chamber of Commerce in Kosovo on the topic of "Judiciary and the Law on Bankruptcy." The roundtable focused on the...Lexo mė shumė
 • Tryeza e Rumbullaket 'Qite n'Leter

  Programet e USAID-it janė bashkuar pėr tė ndihmuar bizneset nė komunat tona partnere. Kėtė javė, AdvancingKosovoTogether- Local Solution si dhe Programi per Permbarim dhe...Lexo mė shumė
 • The Second Annual Western Balkans VIS Pre-Moot Competition Held in Pristina

  Pristina, February 27, 2016 - In a welcome reception held on Friday, February 26, 2016, the USAID Kosovo Mission Director James Hope welcomed teams and arbitrators to the Second...Lexo mė shumė
 • Mbyllen afro 100,000 raste ne gjykata te Kosoves

  23 korrik 2015, Prishtinė - "Me mbėshtetjen e dy programeve tė USAID-it, Programi pėr sundimin efektiv tė ligjit (EROL) dhe Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE),...Lexo mė shumė
 • Nxitja e zhvllimit ekonomik: Korniza e re ligjore

  27 Maj 2015, Prishtinė – "Korniza ligjore qė po diskutohet sot ėshtė e dizajnuar tė pėrmirėsojė ambientin biznesor si dhe eliminojė shumė sfida tė efikasitetit e tė bėrit...Lexo mė shumė
 • Tryeza e rumbullakėt 'Qite n'Letėr' me gratė fermere nė fshatin Nikaj

  Nikaj Qite n'Letėr! Ky ishte mesazhi i Programit tė ‪#‎USAID‬ pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (‪#‎CLE‬) nė fshatin Nikaj/Ferizaj, ku u...Lexo mė shumė
 • Tryeza e rumbullakėt 'Qite n'Letėr' nė bashkėpunim me "Women for Women International"

  11 mars 2015 - Progami i ‪‎USAID‬ pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (‪‎CLE‬) nė bashkėpunim me ‪‎Women for Women...Lexo mė shumė
 • Kosova pėr herė tė pare organizoi garėn ndėrkombėtare tė arbitrazhit “Vis Pre-Moot” pėr shtetet e Ballkanit Perėndimor

  Prishtinė, 19 shkurt 2015 - Nė njė ceremoni tė mbajtur tė enjten nė Prishtinė, me 19 shkurt 2015, Drejtori i Misionit tė USAID nė Kosovė James Hope sė bashku me Kryetarin e Odės...Lexo mė shumė
 • CLE dhe Oda e Avokatėve organizojnė trajnim me temėn "Arbitrazhi"

  Prishtinė, January 31, 2015- Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komerical (CLE) nė bashkėpunim me Odėn e Avokatėve tė Kosovės (OAK), ka ofruar pėr avokatėt e licensuar njė...Lexo mė shumė
 • Kuvendi Themelues i Odės sė Pėrmbaruesve Privat

  Prishtinė, 22 janar 2015 – Nė njė ceremoni tė mbajtur nė Prishtinė, Drejtoresha e Zyrės pėr Demoktratizim dhe Qeverisje tė USAID-it nė Kosovė, Sara Buchanan dhe Ministri i...Lexo mė shumė
 • Tryeza e rumbullakėt 'Qite n'Letėr' me komunitetin e biznesit nė Ferizaj

  12 dhjetor - Progami CLE nė bashkėpunim me njėsinė rajonale tė Odės Ekonimike tė Kosovės, mbajten tryezėn e rrumbullakėt "Qite n'Letėr" me bizneset ne Ferizaj. Rėndėsia e...Lexo mė shumė
 • Tryeza e rumbullakėt 'Qite n'Letėr' me komunitetin e biznesit nė Prishtinė

  25 nėntor 2014 - Sot programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE) organizoi tryezėn e rumbullakėt “Qite n’Letėr” me bizneset nga Prishtina. Rėndėsia e...Lexo mė shumė
 • CLE dhe Oda e Avokatėve organizojnė trajnim me temėn "Arbitrazhi"

  Pejė, 22 nėntor 2014- Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komerical (CLE) nė bashkėpunim me Odėn e Avokatėve tė Kosovės (OAK), ka ofruar pėr avokatėt e licensuar tė regjionit...Lexo mė shumė
 • CLE dhe Oda e Avokatėve organizojnė trajnim me temėn "Qeversija korporative"

  Mitrovicė, 18 tetor 2014- Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komerical (CLE) nė bashkėpunim me Odėn e Avokatėve tė Kosovės (OAK), ka ofruar pėr avokatėt e licensuar tė...Lexo mė shumė
 • Tryeza e rumbullakėt 'Qite n'Letėr' me komunitetin e biznesit nė Prizren

  16 tetor - Sot Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE) organizoi tryezėn e rumbullakėt “Qite n’Letėr” me komunitetin e biznesit nė Prizren. Qėllimi i...Lexo mė shumė
 • CLE dhe Oda e Avokatėve organizojnė trajnim me temėn "Pėrgjegjėsia para-kontraktuese, formimi dhe interpretimi i kontratave"

  Prishtinė, 11 tetor 2014- Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komerical (CLE) nė bashkėpunim me Odėn e Avokatėve tė Kosovės (OAK), ka ofruar pėr avokatėt e licensuar tė OAK...Lexo mė shumė
 • Tryeza e Rumbullakėt Qite n’Letėr- me Femra ndėrmarrėse dhe Menaxhere

  Prishtinė, 30 Shtator 2014- Programi CLE nė bashkėpunim me RTC Consulting ka mbajtur tryezen e rumbullakėt Qite n’Letėr me femra ndėrmarrėse dhe menaxhere. Kjo tryezė ka...Lexo mė shumė
 • Lansohet forma standarde e kontratės pėr ndėrtimtari

  Dy Programet e USAID-it, ai pėr Pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE) dhe Partneritetet pėr Zhvillim, kanė lansuar formėn standarde tė kontratės pėr ndėrtim, gjatė njė takimi...Lexo mė shumė
 • CLE dhe OAK mbajnė trajnimin rreth Kontratave pėr Kredi, Kamata dhe Kamatat e Dėnimit

  Trajnimet pėr Vjeshtė 2014 tashmė kanė filluar. Mė 13 shtator, Programi CLE i USAID-it nė bashkėpunim me Odėn e Avokatėve tė Kosovės (OAK) mbajti njė trajnim mbi Kontratėn pėr...Lexo mė shumė
 • CLE dhe Oda e Avokatėve organizojnė trajnim me temėn "Shoqėritė tregtare".

  Prishtinė, 20 shtator 2014- Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komerical (CLE) nė bashkėpunim me Odėn e Avokatėve tė Kosovės (OAK), ka ofruar pėr avokatėt e licensuar tė OAK...Lexo mė shumė
 • CLE dhe Oda e Avokatėve organizojnė trajnim me temėn "Kontrata pėr kredinė, kamėtėn dhe kamatėvonesėn."

  Prishtinė, 13 shtator 2014- Trajnimet pėr periudhėn vjeshtė/dimėr 2014 tashmė kanė filluar. Mė 13 shtator, Programi CLE i USAID-it nė bashkėpunim me Odėn e Avokatėve tė Kosovės...Lexo mė shumė
 • Dita e Specit Djegės

  Tė premten, mė 5 shtator Programi i USAID Mundėsitė e reja pėr Biznes (NOA) mbajti Ditėn e specit djegės nė Gjakovė, nė fushėn e Adrian Sadrijaj i cili me pranimin e grantit ka...Lexo mė shumė
 • Trajnim pėr pėrmbaruesit privat- Grupi i tretė i kandidatėve potencial

  4 gusht 2014, Prishtinė- Programi i USAID-it pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE) nė bashkėpunim me Ministrinė e Drejtėsisė janė duke mbajtur trajnimin fillestar pėr...Lexo mė shumė
 • Tryezė e rrumbullakėt me komunitetin biznesor tė Graēanicės

  30 korrik 2014- Dy Programet e USAID-it, Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE) dhe Advancing Kosovo Together (AKT) Program janė bashkuar pėr tė organizuar njė...Lexo mė shumė
 • Dita e Mitrovicės- Kremtimet e 15 vjetorit tė USAID-it

  Mitrovica ėshtė komuna e nėntė dhe e fundit e cila mbajti ceremoni pėr 15 ccjetorion e fillimit tė ushtrimit tė veprimtarisė sė USAID-it nė Kosovė. Me aktivitete tė ndryshme gjatė...Lexo mė shumė
 • Dita e Rahovecit- Kremtimet e 15 vjetorit tė USAID-it

  Ceremonia e 15 vjet partneritet pėr ndryshim pozitiv tė USAID nė Kosovė ka vazhduar nė Rahovec. Si zakonisht kremtimi filloi me shfaqje tė ndryshme nga tė rinjtė e qytetit....Lexo mė shumė
 • Dita e Ferizajit- Kremtimet e 15 vjetorit tė USAID-it

  Festimet e 15 vjetorin tė USAID-it kėsaj radhe u mbajtėn nė Ferizaj Festimet u hapėn me njė ceremoni dhe fjalime tė ndryshme. Festimet u karakterizuan me ngjarje tė ndryshme gjatė...Lexo mė shumė
 • USAID zotohet pėr pjesėmarrje mė tė madhe tė grave nė biznes

  Gjatė pesėmbėdhjetė viteve tė fundit USAID-i ka punuar me Qeverinė e Kosovės, me sektorin privat dhe organizatat e shoqėrisė civile pėr tė ndėrtuar njė ekonomi mė tė fuqishme dhe...Lexo mė shumė
 • Dita e Pejės- Kremtimet e 15 vjetorit tė USAID-it

  Festimet e 15 vjetorin tė USAID-it vazhdojnė nė qytetin e Pejės. Si zakonisht festimet u hapėn me njė ceremoni dhe fjalime tė ndryshme. Festimet u karakterizuan me ngjarje tė...Lexo mė shumė
 • Tryeza e rumbullakėt 'Qite n'Letėr' me komunitetin e biznesit nė Prishtinė

  Rėndėsia e kontratave, mundėsitė pėr zgjidhje alternative tė kontesteve pėrmes ndėrmjetėsimit dhe arbitrazhit, dhe mėnyrat e pėrmbarimit ishin temat kryesore tė tryezės sė...Lexo mė shumė
 • Tryeza e rrumbullakėt 'Qite n' Letėr' me komunitetin e bizneseve serbe nė Graēanicė

  E ardhmja e ekonomisė sė Kosovės ėshtė kėtu, nė kėtė tryezė. Ju qė krijoni vende pune dhe ofroni mallra e shėrbime bashkėqytetarėve tuaj, jeni arsyeja pse USAID-i po investon aq...Lexo mė shumė
 • Qasjet e reja nė pėrmbarimin e aktgjykimeve civile nė gjykatat e Kosovės

  'Gjykatat e Kosovės kanė hasur nė vėshtirėsi pėr shumė vite nė pėrmbarimin efektiv tė vendimeve gjyqėsore. Sot jemi kėtu qė tė flasim pėr zgjidhjen e kėtij problemi, njė zgjidhje e...Lexo mė shumė
 • Dita e Gjilanit- Kremtimet e 15 vjetorit tė USAID-it nė Kosovė

  Me 24 Prill 2014, kremtimet e 15 vjetorit tė USAID-it u mbajtėn nė Gjilan. Programi pėr Pėrmbarim dhe Legjislacion Komercial morri pjesė duke i informuar qytetarėt reth programit...Lexo mė shumė
 • Fillojnė kremtimet e 15 vjetorit tė USAID-it nė Kosovė- Dita e Gjakovės

  Mė 16 prill 2014, USAID ka shėnuar 15 vjet partneritet pėr ndryshim pozitiv nė Kosovė. Kremtimi vjetor u hap me njė ceremoni nė Gjakovė. Gjakova ėshtė e para nga njė numėr komunash...Lexo mė shumė
 • CLE inicion draftimin e njė Ligji tė ri pėr falimentimin

  Prishtinė, 17 mars 2014- Nė kuadėr tė pėrkrahjes pėr Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė (MTI), Programi i USAID-it pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE) ka organizuar...Lexo mė shumė
 • Programet e USAID-it transformojnė sektorin e ndėrtimtarisė

  Prishtinė, 6 mars 2014-Qite n’ letėr! Bėj marrėveshje kontraktuale me shkrim! Dy programe tė USAID-it, ai pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE) dhe Partnership for...Lexo mė shumė
 • Qite n'letėr - "Hope Fellows" KKShA

  Prishtinė, 20 shkurt 2014 - Programi i USAID-it pėr Pėrmbarim dhe Legjislacion Komercial (CLE) nė bashkėpunim me Programin Hope Fellowship nė Kosovė, organizoi tryezėn e...Lexo mė shumė
 • Pėrfundimi i trajnimit pėr kandidatėt pėr pėrmbarues privat

  Prishtinė, 27 nėntor 2013- Gjatė njė ceremonie tė mbajtur sot nė Prishtinė, drejtoresha e misionit tė USAID- it nė Kosovė, Maureen A. Shauket dhe Zėvėndėskreyministri dhe Ministri...Lexo mė shumė
 • Tryezė e rrumbullakėt pėr rėndėsinė e kontratave dhe zgjidhjes alternative tė kontesteve

  Prishtinė, 31 tetor 2013- Pėr tė mos u bėrė subjekt i ēfarėdo mosmarrėveshjeje qė lind nga kontratat verbale, pėr tė shmangur rrezikun nga ēfarėdo keqkuptimi, jokorrektėsie,...Lexo mė shumė
 • Komuniteti biznesor zhvillon aftėsitė transaksionare

  Prishtinė, 25 shtator 2013- Praktikat moderne afariste mund tė karakterizohen si thelbėsisht tė rrėnjosura nė “kulturėn e kontratės.”Njė transformim i shpejtė i...Lexo mė shumė