Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial

Fillimi i procesit të ndërmjetësimit

Inicimi nga palėt—Nėse keni ndonjė kontest qė nuk mund ta zgjidhni, Qendra e Ndėrmjetėsimit do t’ju kėshilloj se a ėshtė rasti i juaj i pėrshtatshėm pėr ndėrmjetėsim. Nėse vendosni pėr tė provuar ndėrmjetėsimin, Qendra do tė kontaktojė me palėn tjetėr, do t’ia sqarojė procesin e ndėrmjetėsimit dhe do tė ftojė palėn tjetėr nė Qendėr pėr njė takim.

Referimi nga gjykata—Nėse njė lėndė ėshtė tashmė nė gjykatė, gjyqtari mund tė sugjerojė palėt tė provojnė ndėrmjetėsimin ose vetė palėt mund tė sugjerojnė kėtė. Kjo mund tė ndodhė  nė ēdo kohė para se procedura gjyqėsore te ketė pėrfunduar. Nėse tė dyja palėt pajtohen, gjykata do tė transferojė rastin nė Qendėr pėr Ndėrmjetėsim dhe Qendra do ta kthejė lėndėn nė gjykatė nė pėrfundim tė procedurės sė ndėrmjetėsimit.

 

 

 

 

Program Sheets