Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial

Hapat e procedurës së ndërmjetësimit

 

FAZA 1: Ndėrmjetėsuesi do tė shpjegojė parimet e ndėrmjetėsimit, do tė caktojė rregullat themelore dhe do tė pėrgjigjet nė tė gjitha pyetjet e palėve. Palėt dhe ndėrmjetėsuesi do tė nėnshkruajnė marrėveshjen mbi ndėrmjetėsim.

FAZA 2: Secila palė do tė ketė kohė tė pandėrprerė pėr tė treguar historinė e tij/saj dhe pėr tė shpjeguar kėndvėshtrimet dhe ndjenjat e tij/saj, pa u sfiduar.

FAZA 3: Ndėrmjetėsuesi do tė udhėheqė diskutimin e palėve, duke siguruar qė palėt mund tė pėrgjigjen nė qėndrimet dhe ndjenjat reciproke nė mėnyrė tė qetė dhe tė kontrolluar. Ndėrmjetėsuesi do tė parashtrojė pyetje pėr tė sqaruar ēėshtjet nė mosmarrėveshje dhe pėr tė sigurojė qė palėt kanė tė gjitha informatat qė ata kanė nevojė pėr tė marrė njė vendim.

FAZA 4: Duke pėrdorur informatat e mbledhura gjatė fazave paraprake, ndėrmjetėsuesi do tė ndihmojė palėt nė identifikimin edhe hulumtimin e zgjidhjeve tė mundshme.

FAZA 5: Ndėrmjetėsuesi do tė ndihmojė palėt pėr tė arritur marrėveshjen pėrfundimtare e cila ėshtė e kėnaqshme pėr tė dyja palėt dhe tė pėrgatisė njė marrėveshje me shkrim qė duhet nėnshkruar nga palėt dhe ndėrmjetėsuesi. Nėse marrėveshja nuk arrihet, ndėrmjetėsuesi do ta ndėrpresė ndėrmjetėsimin.

 

 

Program Sheets