Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial

Qite n'Letër!

Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial (CLE) ka pėr qėllim zhvillimin e njė "Kulturė tė Kontratės" nė Kosovė, me anė tė fushatės "Qite n'Letėr", e cila synon bizneset dhe institucionet e Kosovės me qėllim tė ngritjes sė vetėdijes pėr rėndėsinė e kontratave tė shkruara dhe pėrfitimet e tyre.

Praktikat moderne afariste kėrkojnė pėrdorimin e gjerė tė kontratave tė shkruara. Programi pėr pėrmbarim dhe legjislacion komercial i USAID-it punon sė bashku me institucionet vendore pėr tė pėrmirėsuar mjetet dhe mekanizmat pėr zbatimin e detyrimeve dhe kontratave nė Kosovė. Programi promovon zhvillimin e njė "Kulturės sė Kontratave" nė Kosovė pėrmes legjislacionit tė pėrmirėsuar, aftėsive tė zgjeruara nė profesionin ligjor, dhe praktikat moderne tė biznesit pėr transaksionet komerciale dhe kontratat, duke zhvilluar forma standarde tė kontratave pėr transaksionet e zakonshme, me komentator ligjor dhe shėnime mbi pėrdorimin.

  • The USAID Contract Law Enforcement Program (CLE) expanded its Put it on Paper Campaign to university students and held two roundtables with law and economic students from ILIRIA College and University of Business and Technology (UBT)

    During the roundtables the participants learned about the importance and benefits of using written contracts, how the private enforcement system operates, and using mediation to...Lexo mė shumė
  • Shkarko

    Rėndėsia e kontratave tė shkruara